Dziś jest Wtorek, 18 Czerwca 2019 - Imieniny: Elżbieta, Paula
BIP Wersja kontrastowa
Stargard pod szczęśliwą gwiazdą
polish english german
Pod szczęśliwą
gwiazdą

#Stargard dla Niepodległej

25 maja 2017 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze Miasto także włączyło się w obchody tak ważnego święta.


UCHWAŁA

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

z dnia 25 maja 2017 r.

w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania
przez Polskę Niepodległości


  11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej próby nasz Naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci. Symboliczna data 11 Listopada zakorzeniła się mocno w narodowej tradycji.Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Dokonało się również dlatego, że ludzie, reprezentujący różne obozy – lewicy niepodległościowej, narodowy, ludowy – potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Składa hołd pamięci obrońców Konstytucji 3 maja, żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych. Składa hołd pamięci legionistów polskich i wszystkich walczących w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońców Lwowa, żołnierzy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy obronili młodą niepodległość.

Wdzięczność należy się także tym, którzy po odzyskaniu niepodległości podjęli trud budowy silnego i nowoczesnego państwa – II Rzeczypospolitej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyraża także nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

W działania zaangażowały się stargardzkie instytucje – Urząd Miejski, Stargardzkie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Książnica Stargardzka, Muzeum Archeologiczno – Historyczne, a także szkoły, parafie oraz stowarzyszenia i artyści.


Pierwszy etap - opracowanie koncepcji

Podczas spotkań dyskutowaliśmy nad formułą przygotowywanych przedsięwzięć, zachęcaliśmy instytucje kultury i stowarzyszenia do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację projektów kulturalnych i edukacyjnych. Przygotowaliśmy gadżety promocyjne z logo #Stargard dla Niepodległej. Stulecie odzyskania niepodległości (kubki, koszulki, długopisy, czapki, torebki.

Drugi etap – realizacja działań

Należy podkreślić, że odbyło się już wiele imprez pod hasłem #Stargard dla Niepodległej. Bardzo aktywnie w obchody włączyły się stargardzkie placówki oświatowe o oświatowo-wychowawcze realizowały w roku szkolnym 2017/2018 różnorodne projekty. Działania te także realizowane będą w roku szkolnym 2018/2019.

Dzięki organizowanym konkursom, koncertom, prelekcjom wykorzystującym twórczy potencjał uczniów i rodziców propagowane były idee patriotyczne wśród naszych najmłodszych Stargardzian, kształtowane były postawy patriotyczne, poczucie tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej. Jest to niezwykle cenna wiedza, która zaprocentuje w kolejnych latach, kiedy to  każdy młody człowiek angażując się w pracę na rzecz społeczności lokalnej, regionu i kraju będzie wypowiadał słowo „Polak” i „Ojczyzna” z największa dumą.

#Stargard dla Niepodległej - kalendarium

Jednym z pierwszych przedsięwzięć organizowanych pod hasłem #Stargard dla Niepodległej była druga edycja  „Biegu Tropem Wilczym” – 4 marca w Parku Batorego. Impreza łączy upamiętnienie bohaterstwa Żołnierzy Wyklętych z aktywną formą spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Organizatorami byli: Stargardzkie Związek Weteranów Lekkiej Atletyki, Porozumienie Środowisk Patriotycznych, Miasto Stargard. Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, w tym między innymi okolicznościową koszulkę i kubek oraz medal. Tym razem odbyły się biegi na dwóch dystansach: 1963m – bieg dla wszystkich, 5 km – bieg sportowy z pomiarem czasu. W drugim biegu na dystansie 5 km wzięło udział pond 150 osób. Można było także wziąć udział w marszu nordic walking. O oprawę muzyczną zadbał stargardzki Chór Cantore Gospel, który wykonał piosenki patriotyczne z projektu Darka Malejonka „Morowe Panny” oraz z płyty „Panny Wyklęte”.

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Szkolę Podstawową Nr 1 zgromadził rekordową ilość uczestników – 162 uczniów ze stargardzkich szkół prezentowało swoje talenty wokalne podczas występów solowych i zespołowych.

28 kwietnia z Rynku Staromiejskiego ruszyła rowerowa masa krytyczna. Uczestnicy w białych i czerwonych koszulkach #Stargard dla Niepodległej przejechali ulicami Stargardu. Organizatorem przedsięwzięcia było Stargardzkie Porozumienie Rowerowe i Miasto Stargard.

24 maja w Ratuszu Miejskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Leopold Skulski - farmaceuta i mąż stanu”.  Wystawa została przygotowana przez Główną Bibliotekę Lekarską, była prezentowana w Senacie RP i na uniwersytetach medycznych. Mogliśmy obejrzeć tę wystawę z okazji odbywającego się w Stargardzie w dniach 25-26 maja XXVII Sympozjum Historii Farmacji i dzięki inicjatywie  państwa Danuty i Jerzego Waliszewskich z Sekcji Historii Farmacji Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Stowarzyszenie „Stargard na rowery” – wystąpiło do Miasta z inicjatywą włączenia się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zorganizowania rajdu rowerowego #stargarddlaniepdległej. Urząd Miejski wsparł tę inicjatywę finansowo i 27 maja ponad 60 rowerzystów w biało-czerwonych barwach wyruszyło w 55 kilometrową trasę wokół Staragrdu. Na mecie na wszystkich uczestników czekało ognisko wraz z kiełbaskami.

Sponsorem głównym ArtFestiwal Stargard 2018 była PGE Polska Grupa Energetyczna.

W weekend 19 i 20 maja artyści opanowali ulice, parki, instytucje i kluby – wszystkie te miejsca, które na co dzień nie są oczywistymi galeriami sztuki, czy też miejscami koncertów.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 wystawców. Swoje dzieła prezentowali obok znanych stargardzkich artystów również Ci, którzy do tej pory tworzyli w własnych czterech ścianach. Niezwykli ludzie z pasją.

12 maja z okazji obchodów Dnia Pionierów Stargardu odbył się drugi bieg forsycji pod hasłem „Stargard dla Niepodległej”. W tym roku po raz pierwszy zorganizowany został bieg dla dzieci. Organizatorem biegu było Stowarzyszenie Stargard Ja się nie ścigam oraz miasto Stargard.

Orkiestra dęta z Domu Kultury Kolejarza oraz Chór Echo Arioso, a także Big-Band Stargard wraz z solistami przygotowali dla stargardzian niezwykły koncert piosenek patriotycznych. Program ten zaprezentowali w ramach „COOLturalnych Wakacji” 12 sierpnia w wypełnionym po brzegi i rozśpiewanym Teatrze Letnim. Publiczność gromkimi brawami dziękowała wykonawcom za występ.

II Jarmark „U Królowej Świata” zorganizowany przez Parafię pw. NMP Królowej Świata. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w trakcie jarmarku nie zabrakło utworów o charakterze patriotycznym w wykonaniu zespołu Altos oraz Norberta Śliwy z zespołem.

Wieloletnia NIEPODLEGŁA

Stargardzkie instytucje kultury: Książnica Stargardzka, Stargardzkie Centrum Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, opracowały i złożyły wnioski o dofinansowanie zadania realizowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2018-2021. Każdy z proponowanych przez instytucje projektów miał być realizowany w ścisłej współpracy ze stargardzkimi stowarzyszeniami kulturalnymi i społecznymi, placówkami oświatowymi i oświatowo-wychowawczymi.

Do programu złożono 2516 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało 218 projektów na łączną kwotę 13 mln zł. Ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków o podniesieniu progu upoważniającego do otrzymania dotacji. Dofinansowanie udało się pozyskać Stargardzkiemu Centrum Kultury na realizacje projektu „#Stargard dla Niepodległej-Kultura”.

Niepodległa w SP nr 5

Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Stargardzie dofinansowanie w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Kwota dofinansowania to blisko 10 tys. złotych. Pieniądze będą przeznaczone na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt „Godność, wolność, niepodległość” został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Jego celem jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach. Wśród takich wartości należy wymienić m.in.: wolność, godność, solidarność, prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych. Wnioski można było składać do 11 czerwca tego roku. Złożyło 300 szkół z zachodniopomorskiego, tylko 49 otrzymało dofinansowanie.

Trzeci etap – zbliża się finał

Przed nami kulminacja działań w roku jubileuszowym. Rozpoczęcie tego etapu zaplanowane zostało na październik. Od 11 października w Stargardzie - dokładnie 30 dni przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości - tarasy, balkony, czy też okna udekorowane zostały flagami i innymi elementami w barwach narodowych. Animatorzy akcji #Stargard dla Niepodległej liczą na współpracę z zarządcami budynków i wszystkimi mieszkańcami, i że stargardzianie czynnie zaangażują się w obchody. Dzięki temu Stargard może stać najpiękniejszym biało-czerwonym miastem w Polsce, a uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości nabiorą szczególnego wymiaru.

Czwarty etap – finał akcji

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowane zostały w dniach 10 i 11 listopada. W sobotę 10 listopada o godzinie 11.00 zapraszamy na bieg #Stargard dla Niepodległej. Natomiast o 17.00 w Kolegiacie NMP Królowej Świata wystąpi Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN pod kierownictwem Zbigniewa Małkowicza – pianisty, dyrygenta, kompozytora i aranżera. Był dyrygentem w największych teatrach muzycznych w Polsce. Płyty z muzyką Zbigniewa Małkowicza rozeszły się w ilości ponad 220 tysięcy egzemplarzy a nagrania z jego muzyką emitowane są niemal każdego dnia w mediach katolickich.

11 listopada uroczystości rozpoczną się o 11.00 mszą w intencji Ojczyzny w kolegiacie NMP. Od 10.30 będzie można już oglądać sprzęt wojskowy rozmieszczony na Rynku Staromiejskim.

O 12.15 zaczną się uroczystości wojskowe.

Facebook Facebook